Dieta DASH – co warto o niej wiedzieć

Dieta DASH to starannie przygotowany program żywieniowy, który ma być przede wszystkim ważnym elementem profilaktyki chorób związanych z nadciśnieniem. Jak powszechnie wiadomo, problem podwyższonego ciśnienia tętniczego dotyczy coraz większej liczby osób, a choroby układu krążenia stały się już niemal prawdziwą plagą. W czym może nam więc pomóc ta nowatorska dieta i co tak naprawdę kryje się pod skrótem „DASH”?

DASH – Dietary Approaches to Stop Hypertension, w dosłownym tłumaczeniu oznacza po prostu „zatrzymywanie nadciśnienia dietą”. Nie jest to jednak kuracja rygorystyczna ani specjalnie skomplikowana. Wystarczy zmienić własny sposób odżywiania się, by już po kilku tygodniach samodzielnie przekonać się, jak skutecznie można obniżać ciśnienie przy pomocy diety.

Dieta DASH to dieta:

  • pomagająca zmienić dotychczasowy styl żywienia,
  • obniżająca ciśnienie tętnicze do wartości, które nie będą aż tak niebezpieczne dla zdrowia,
  • wspomagająca leczenie chorób serca,
  • normalizująca masę ciała (nadwaga bowiem bardzo często idzie w parze z wysokim ciśnieniem).

Dieta DASH może mieć zatem bardzo ważne znaczenie, nie tylko w przypadku leczenia nadciśnienia tętniczego, ale również w procesie jego zapobiegania. Nie wszyscy wiedzą, że nadciśnienie może nieść ze sobą ryzyko wielu poważnych chorób, w tym między innymi może powodować zaburzenia pracy nerek, prowadzić do udarów mózgu, chorób serca oraz do przedwczesnej śmierci.

Dieta DASH pozwala więc przede wszystkim zatroszczyć się o stan swojego serca i utrzymać właściwe ciśnienie za pomocą diety.

Pamiętaj, że dietę DASH można połączyć z regularnym uprawianiem aktywności fizycznej, ale sport, który będziemy ćwiczyć, powinien być dobrany do naszych możliwości oraz do kondycji.

Dieta, może być rozumiana więc już nie tylko w kontekście marzeń o ziszczeniu snów
o pięknej, szczupłej sylwetce. Coraz częściej możemy być świadkami opracowywanych programów żywnościowych, dzięki którym skutecznie możemy obniżać wartość ciśnienia tonicznego lub poziom cholesterolu we krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.