Rady końcowe

Aby móc cieszyć się dobrym zdrowiem i nie mieć od tej pory kłopotów z wysokim ciśnieniem tętniczym, warto zapoznać się jeszcze z kilkoma końcowymi radami, które pomogą nam w podjęciu ostatecznej decyzji o przejściu na program żywieniowy DASH.

Najważniejszą zasadą diety DASH jest z całą pewnością sformułowanie, im mniej soli tym lepiej. Tyczy się to również produktów wysoce przetworzonych – im mniej ich więc będzie
w twoim codziennym menu, tym masz większe szanse na cieszenie się dobrym zdrowiem oraz samopoczuciem psychicznym.

Pamiętaj, że podstawą kuracji żywieniowej DASH są w głównej mierze produkty zbożowe, świeże owoce i warzywa oraz produkty z nabiału. Wybrane pokarmy najlepiej spożywać podczas głównych trzech posiłków w ciągu dnia, a także w formie przekąsek pomiędzy nimi (specjaliści zalecają około trzech, czterech takich przekąsek). Porcje nakładane na talerz nie powinny być zbyt obfite, od dawna bowiem wiadomo, że o wiele lepiej jest jadać mniej,
a częściej.

Dieta DASH to szczegółowo opracowane grupy, z których możemy dobierać produkty, dowolnie je łączyć i układać z nich własne menu:

I grupa to kasze i zboża,

II i III grupa tworzona jest przez warzywa i owoce,

IV grupa to chudy nabiał,

V grupa obejmuje ryby,

VI grupa to orzechy (laskowe, włoskie, nerkowca), nasiona oraz rośliny strączkowe,

VII grupę tworzą zdrowe tłuszcze roślinne,

VIII grupa to słodycze, na które możemy sobie pozwolić – miód, gorzka czekolada.

Warto również dodać, że dieta DASH nie oznacza diety krótkotrwałej, gdyż z reguły
z takimi dietami się stykaliśmy. Ten innowacyjny program żywieniowy można na stałe wprowadzić do swojego menu, chociaż na początku na pewno będzie nam trudno przyzwyczaić się do zupełnie nowych nawyków żywnościowych. Dieta DASH jednak zyskała już tak wiele przychylnych opinii, że z całą pewnością przejście na nią będzie jedną, ogromną korzyścią dla całego naszego organizmu. Jej rezultaty odczuje więc nie tylko serce, ale również i inne organy, które z dostarczanych im składników odżywczych będą czerpać siłę na pozostanie w zdrowiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.