Efekty diety DASH

Wiadomo już, że dieta DASH jest dietą polecaną przede wszystkim osobom zmagającym się z nadciśnieniem. Dieta ta oparta jest w głównej mierze na warzywach i na owocach, na produktach pełnoziarnistych, a także na pokarmach o stosunkowo niskiej zawartości tłuszczów. Z pewnością jednak wiele osób jest ciekawych, jakie efekty daje już kilkunastodniowe stosowanie tego programu żywieniowego.

Pierwsze widoczne efekty polegające na skutecznym obniżeniu ciśnienia tętniczego krwi można odczuć już po około czternastu dniach dokładnego stosowania się do opracowanych zaleceń diety DASH.

Jeśli oczywiście kłopoty z nadciśnieniem są dość duże, wówczas rezultaty na pewno nie pojawią się od razu i konieczne będzie uzbrojenie się w cierpliwość.

Stosowanie diety DASH pozwala jednak również na odczucie wielu innych korzyści, nie tylko tych wynikających z obniżeniem ciśnienia:

  • przestrzeganie zasad tej kuracji pomaga także w redukcji poziomu cholesterolu, a jak wiadomo, jego podwyższone stężenie we krwi często idzie w parze z chorobami układu krążenia,
  • efektem diety DASH, tak samo jak każdej innej, jest również utrata wagi,
  • zaletą tego programu żywieniowego jest ponadto uregulowanie gospodarki insulinowej, dieta ta jest więc często polecana diabetykom.

Takie efekty można zauważyć już po dwóch tygodniach od przejścia na dietę.

Natomiast stosowanie diety przez całe trzydzieści dni, a więc przez jeden miesiąc, sprawia, iż ciśnienie tętnicze jest w stanie obniżyć się nawet o wartość 10 mm/Hg.

Jak sądzą jednak sami dietetycy, kluczem do osiągnięcia wyżej wymienionych efektów jest przede wszystkim to, by dietę stosować regularnie. Nie możemy więc przerywać tej kuracji, tylko dlatego, że mamy właśnie zachciankę na pączka czy na inną słodycz. Wówczas rezultaty mogą nie okazać się aż tak widoczne. Na początku oczywiście może być to dla nas bardzo uciążliwe, jednak w miarę upływu czasu na pewno zaczniemy doceniać dietę DASH, zwłaszcza, jeśli sami się przekonamy, że dzięki niej możemy cieszyć się o wiele lepszym samopoczuciem fizycznym oraz psychicznym.

3 myśli w temacie “Efekty diety DASH”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.